سنگ مروارید (Pearl)

ترکیب شیمیایی سنگ مروارید:

– کربنات کلسیم (آراگونیت در لایه های خارجی) حدود ۸۲-۸۶ درصد – مواد صدفی ۱۰-۱۴ درصد- آب ۲درصد

– سیستم کریستالی : آراگونیت – ارتورومبیک با کریستال هایی به صورت شعاعی

– ضریب شکست: (RI ۱.۵۳-۱.۶۹)

– سختی: ۵/۲-۵/۴

– وزن مخصوص: SG ۲.۶-۲.۷۸

– رخ : ندارد

– حساسیت حرارتی: دارد

– نکات مهم در نگهداری: دور از حرارت و مواد شیمیایی نظیر مواد معطر و سایر ترکیبات  آن نگهداری شود

بهسازی: رنگ آمیزی معمول است.

مروارید یکی از قدیمی ترین سنگ های قیمتی است که قدمت استفاده از آن به حدود ۲۵۰۰ سال قبل بر میگردد. نمونه های طبیعی آن بسیار کمیاب است. زیرا در بین چندین میلیون صدف تنها یکی می تواند مروارید را در خود پرورش دهد.پرورش مروارید از حدود  سال۱۹۱۰ در کشور ژاپن آغاز شد که نه تنها مقدار زیادی مروارید تولید شد بلکه اندازه این مروارید ها بزرگ بودند.دوکفه ای اویستر بهترین و شناخته شده ترین منبع ویا موجود برای پرورش مروارید است .

در زمان پرورش همراه مروارید سایر اجزای موجود نظیر ماهیچه ها نیز تولید می شود. برای تولید مروارید به یک تحریک کننده (اغلب یک دانه ماسه ) نیاز است که این محرک را در عمق پوسته بدن جانور قرار میدهند تا دوکفه ای نتواند این جسم خارجی را دفع کند. سیستم تولیدی بدن جانور شروع به ترشح پوششی ازجنس کربنات کلسیم بدور هسته محرک قرار گرفته در بدن خود می کند.

جنس صدف جانور ترکیبی از کانی آراگونیت با لایه هایی از جنس مواد صدفی است (آراگونیت کانی سوزنی شکل است که به صورت شعاعی رشد می کند.)  بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا اویستر شروع به ترشح لایه های کربنات کلسیم بدور هسته کند.

یا به عبارتی این مدت زمانی است که اویستر نیاز دارد تا بافت ماهیچه ای آسیب دیده خود را ترمیم کند بعد از بهبودی صدف های اویستر به عمق ۷ تا ۱۰ فوتی زیر سطح آب انتقال می یابند و بعد از  این زمان آنها  حدود ۳ تا ۶ سال فرصت رشد کردن میابند.

مروارید های پرورشی آب های شرین و شور از نظر ظاهر در گذشته با یکدیگر متفاوت بودند. اما امروزه با روش های جدید پرورشی در زمان درجه بندی نمی توان بین مروارید های آب شیرین و شور تفاوتی قائل شد.آلودگی آب های شیرین بطور قابل توجهی کیفیت مروارید های پرورشی در کشور ژاپن را کاهش داده استارزش گذاری بر روی مروارید اغلب وابسته به ضخامت و کیفیت صدف می باشد سایر فاکتورها در ارزش گذاری مروارید شامل اندازه ( مخصوصا در نوع گرد) شکل و رنگ است.

 عموما بالاترین قیمت برای مروارید های بزرگ , گرد, خوش رنگ تعیین می شود یا به عبارتی این مروارید ها دارای قیمت بالایی هستند.نکات مهم در نگهداری مروارید :مروارید گوهر بسیار حساسی است و نیاز به نگهداری ویژه دارند. تا زمانیکه آنها نرم هستند باید آنها را از تماس با سایر اشیا محافظت کرد و آنها را در محلی مناسب نگهداری کرد.

 زمانیکه به مرحله ای رسیدند که آماده خروج شدند بایستی آنها را از برخی مواد شیمیایی نظیر اسپری گازی مورد استفاده برای مو , عطر ها و غیره محافظت کرد. این مواد باعث خرابی وصدمه زدن به مروارید ها می شوند. مروارید ها را بایستی با صابون های ملایم ( بدون دیترجنت) و آب با دمای اتاق شستشو کرد. تحت هیچ شرایط محیطی نباید آنها را در تمیز کننده های اولتراسونیک و یا تمیز کننده دارای بخار قرار داد و به هیچ وجه نباید آنها را در تمیز کننده هایی شیمیایی فرو برد.

سنگ متعلق به خرداد ماه مروارید بوده  دارای خواص درمانی زیر است :مرواریدها برای زخم معده بسیار موثرند و از روده ها محافظت می کنند .برای تب و سر درد ها مفید هستند اعصاب ،غدد فوق کلیه،طحال و عضلات را تقویت می کند . مروارید ها تغییرات ناگهانی خلق و خوی ،اظطراب و نگرانی ها را ازبین می برد و ابتکار و الهام به ما می دهد.

سنگ مروارید (Pearl)

دیدگاهتان را بنویسید

X
با ما تماس بگیرید