ماشین سازی برابا با مدیریت مجتبی باباجانی ، سازنده دستگاههای پیشرفته فرآوری سنگ

اولین سازنده اره مولتی وایر در ایران

تلفن تماس : ۰۹۱۳۱۱۸۱۸۰۰

آدرس : شهرک صنعتی محمودآباد – خیابان ۲۶ – ماشین سازی برابا (مجتبی باباجانی)

 

دستگاه اره مولتی وایر یا چند سیمی؛ دستگاهی است که در آن از چند سیم الماسه برای برش همزمان بلوک به چندین اسلب استفاده می شود .

تعداد این سیم ها از ده عدد شروع شده و بسته به نوع، مدل، بزرگی و شرکت سازنده ی آن تا ۸۶ عدد سیم هم می رسد.

قطر سگمنت های الماسه ای که بر روی سیم برش قرار می گیرند؛ ۸ میلی متر و تعداد آن ها؛ حدود ۳۷ سگمنت در هر متر می باشد. طول سیم الماسه به کار رفته در این ماشین ها؛ متغیر و حدودا ۲۰ متر می باشد.

دستگاه اره مولتی وایر یا چند سیمی ؛ ماشینی بسیار ابتکاری است که راندمان ساعتی آن بسیار بالا بوده و چندین مزیت قابل توجه دیگر نیز دارد .
امروزه می توان بدون نیاز به انجام هیچ یک از عملیات آماده سازی و حفاظتی – که به هنگام کار با اره گروه ها لازم است – مرمریت و گرانیت را به آسانی و تنها با تغییر نوع سیم الماسه برش داد. به سادگی و تنها با تغییر موقعیت سیم ها بر روی غلتک ها می توان اسلب هایی با ضخامت های مختلف ایجاد کرد(۱تا۵ سانتیمتر).

بدین ترتیب بسیاری از مشکلاتی که به طور معمول و به هنگام کار با اره گروه ها با آن ها مواجه هستیم، به وجود نخواهند آمد. با کاستن از تعداد سیم های الماسه مورد استفاده می توان ضخامت هایی کمتر از ۵ سانتیمتر را به آسانی دست آورد. هم چنین می توان به امکان برش جزئی بلوک و ذخیره ی آن جهت کاربردهای آتی، ثبات هزینه های تولید اسلب نسبت به ضخامت، بالا بودن کیفیت تکمیل اسلب های تولید شده، کم ضررتر بودن دوغاب پردازش-نسبت به سایر اسباب- و سهولت کار با آن و بازدهی بالا اشاره کرد. به طور اجمالی می توان گفت امروزه انعطاف پذیری لازم که در اره گروه های سنتی وجود نداشت، در دستگاه های چند سیمی فراهم است. ارزیابی هوشمندانه‌ی تاثیر اقتصادی سیم الماسه بر هزینه‌ی برش بلوک برای کاهش هزینه ها ضروری است، اما نوآوری های موجود در این دستگاه نیز به همین اندازه مهم است. هم چنین نباید شرایط عدم خستگی سیم الماسه را از یاد برد.

مهم ترین مزیت های دستگاه های چند سیمی در مقایسه با اره گروه ها عبارتند از:
– سادگی دستگاه.
– کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری.
– انعطاف پذیری.
– بالاتر بودن بازدهی.
– بالا بودن سرعت عمل.
– عدم نیاز به ساخت زیر بنای وسیع و خاص.
– دسترسی آسان و سریع به محصولات با ضخامت دلخواه.
شرکت های برتون و گاسپاری از جمله شرکت های پیشرو در ساخت ماشین آلات صنعت سنگ هستند که هم اکنون دستگاه های مولتی وایر را تولید می کنند. سازندگان چینی نیز مبادرت به ساخت دستگاه های مولتی وایر نموده اند. قیمت دستگاه مولتی وایر معمولی چیزی در حدود؛ ۲۴۰۰۰تا۴۰۰۰۰ دلار می باشد.

منابع:
۱-سید مهدی هاشمی، سیاره ی سنگ.
۲-سایت ماشین سازی برتون.
۳-سایت ماشین سازی گاسپاری.

رضا فخریان
مدیر مرکز رشد خوشه فناوری های سنگ و صنایع وابسته اصفهان

X
با ما تماس بگیرید