تفاوت مرمر با مرمریت

تفاوت مرمر با مرمریت

تفاوت مرمر با مرمریت و سنگ چینی و او نیکس و تراورتن چیست؟ هر کدام چگونه پدید می‌آیند؟ چگونه و در چه شرایطی از آراگونیت مرمر به وجود می‌آید؟ پاسخ این سؤالات را در زیر بخوانید.

سنگ مرمر نوعی سنگ آهک حاصل از دگرگونی است در حالی که مرمریت نوعی سنگ آهک رسوبی می‌باشد. از نظر تجاری، سنگ چینی به سنگ‌های سفید شبیه کله قند می‌گویند که سختی بسیار بالایی داشته باشد، اما از نظر علمی، به سنگ آهکی که در اثر افزایش شار حرارتی ناشی از تزریق ماگمای داغ یا فشار بالا دچار تبلور دوباره شده‌اند، چینی یا بلوره اطلاق می‌شود.

تراورتن نیز از انواع سنگ‌های آهکی است که منشأ شیمیایی داشته و در اثر ته نشین شدن کربنات کلسیم مجاور غارها، چشمه‌ها و حوضچه‌های مردابی به وجود می‌آید. رنگ غالب در این سنگ کرم، زرد، قهوه‌ای، خاکستری و سفید می‌باشد. بافت آن دارای تخلخل است اما به‌صورت لایه‌لایه نیز دیده شده است. به دلیل خارج شدن گازها به هنگام ته نشین شدن و در پاره‌ای از موارد تجزیه گیاهان، حفره‌هایی روی این سنگ وجود دارد. اکثر آهک‌های تراورتن تحت مکانیزه دگرسانی و در اثر فعالیت چشمه‌های آب گرم تشکیل شده‌اند.

مرمر ازجمله سنگ‌های دگرگونی است که در شرایطی تشکیل می‌شود که دگرگونی ناحیه‌ای همراه با تبلور مجدد کانی‌های اولیه سنگ وجود داشته باشد. این کانی‌ها عموماً کانی‌های کربناته هستند مانند کربنات های کلسیم و منیزیم. سنگ مرمر ممکن است از منیزیت، کلسیت، دولومیت و آراگونیت تشکیل شده باشد. بنابراین مرمر لزوماً همان آراگونیت نیست.

از لحاظ زمین شناسی، سنگ مرمر به سنگ آهک‌های دگرگونه اطلاق می‌شود که واژه لاتین آن Marble و Onyx می‌باشد؛ اما از لحاظ تجاری و در بازار به نام سنگ مرمر و مرمریت و با ترکیب سنگ آهک دگرگونه یا نا دگرگون و دولومیت شناخته می‌شوند. مرمریت درشت بلور، خاکستری روشن یا سفید تا کرم را به‌اصطلاح سنگ چینی می‌نامند.

یکی از عمده‌ترین کانی‌های کربناته، آراگونیت است. سیستم ارتورومبیک با بلورهای سوزنی و با کلسیت پلیمورف همراه است، یعنی هردو ترکیب یکسانی دارند اما ساختار بلوری آن‌ها متفاوت می‌باشد. این کانی در دوره‌های طولانی مدت زمین شناسی پایدار و ثابت نیست و در نهایت به کلسیت تبدیل می‌شود.

اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید

*تراورتن عباس آباد:

ویژگی های سنگ تراورتن عباس آباد ساختمانی خوب باید سالم باشد، یعنی به صورت یکدست و یکنواخت و فاقد هرگونه ترک و خط افتادگی یا رگه های سست باشد.جذب آب سنگی که برای ساختمان استفاده می شود باید کم باشد، از طرفی

نباید مواد محلول زیادی داشته باشد.

X
با ما تماس بگیرید